blog.johanka.net

Wine a virtualizace

[Při přípravě tohoto článečku jsem narazila na podivné problémy s instalací v něm zmiňované aplikace. Jelikož jsem už dva týdny pozadu za plánem :-), rozhodla jsem se jen pro stručný úvod do problematiky s tím, že se v budoucnu k tématu virtualizace jiných operačních systémů v prostředí Linuxu na tomto blogu vrátím.]

S novým Linuxem jste velmi spokojeni, líbí se vám, jak systém funguje i jak vypadá. Určitě jste rozhodnuti používat jej více. Možná jste však narazili na problém, že nějaký váš oblíbený prográmek nemá v prostředí Linuxu plnohodnotnou náhradu. Nemůžete si na něm pouštět své oblíbené hry, nejdou vám otevřít starší slovníky na CD/DVD, za nic na světě na něm nezprovozníte ovladače tiskárny, o takovém účetnickém softwaru, v němž zpracováváte své daňové přiznání, ani nemluvě.

Je to velké zklamání? Naštěstí existuje řešení.

Wine je nástroj, který vám umožní spouštět na Linuxu programy vytvořené pro operační systém, jenž je v současné době na osobních počítačích nejrozšířenější. Jeho prostřednictvím se vám v podstatě cokoliv, jednoduchými programy s příponou .exe počínaje a náročnějšími kancelářskými aplikacemi pro vedení účetnictví zdaleka nekonče, bude na Linuxu chovat jako ve svém původním prostředí.

Wine získáte ze softwarových repozitářů, buď prostřednictvím správce balíčků Synaptic nebo v příkazové řádce:

sudo apt-get update
sudo apt-get install wine*

Jsou zde pochopitelně i jiné alternativy. CrossOver je placená obdoba Wine od společnosti Codeweavers. Uživatelé si ji chválí jako lepší obdobu Wine.

Pokud vám Wine z různých důvodů nesedne, nebo máte více nekompatibilních aplikací, možná se rozhodnete pro režim dual-boot. Začínajícím uživatelům jsem tuto alternativu v minulých příspěvcích nedoporučila, protože nepatří právě k mým oblíbeným. Přepínání mezi oběma systémy není optimální, skoro vám to připadá, jako byste měli počítače dva.

Pokud používáte Mac, možná budete znát Parallels. Je též placený, a jestli si dobře vzpomínám, moc jsem jej nevyužila, zdálo se mi totiž, že druhý operační systém je v něm dost pomalý. Ale mohlo to být dáno tím, že jsem jej zkoušela na notebooku s pouhými 4 GB paměti. Každopádně platí, jak už jsem se na tomto blogu zmiňovala dříve, že ve světě open source se vždycky najde hned několik alternativ. K tématu virtualizace v prostředí Linuxu se na tomto blogu určitě ještě vrátím.

Určitě se vyplatí mít více než jeden počítač, každý s jiným operačním systém a/nebo určený k jinému účelu - jeden na hraní a jeden na práci.

copy left Johanka Piskovská, 2020