blog.johanka.net

Na co nezapomenout po instalaci

Předpokládejme, že máte připravena instalační média, že jste si přečetli uživatelskou příručku a návod k instalaci linuxové distribuce podle vašeho výběru a jste srozuměni s tím, že dojde ke smazání obsahu pevného disku nebo SSD ve vašem počítači. Máte samozřejmy připraveny dostatečně redundantní zálohy všech důležitých dat. (Dostatečně redundantní znamená alespoň dvě na různých nosičích/zařízeních.) Tyto věci se nikdy nevyplácí brát na lehkou váhu.

Postupujte podle jednotlivých kroků uvedených v instalačním manuálu. Pokud něco nebude fungovat, jak by mělo, zcela jistě naleznete radu na diskusním fóru. Můžete samozřejmě požádat známého ajťáka, aby instalaci provedl místo vás. Není to žádná ostuda.

Jestli všechno proběhlo v pořádku, máte nyní nainstalovaný svůj první Linux. Gratuluji!

Vypněte si Bluetooth a wi-fi, pokud je nepotřebujete. Vážně nechápu, proč jsou ve výchozím nastavení zapnuty.

V Nastavení systému vyhledejte sekci Firewall a nastavte jej na Příchozí Zakázat, Odchozí Povolit.

Šifrování disku bylo jednou z možností při instalaci, ponechám na vašem uvážení, zda je potřebujete.

V nastavení prohlížeče Firefox si nastavte jako výchozí anonymní prohlížení a smazání Cookies při každém zavření prohlížeče.

Nastavte se emailovou schránku v aplikaci Thunderbird. Pokud jste bez problémů dospěli až sem, je to celkem snadné.
(Možná však věnuju některý z příštích článků podrobnému průvodci na stěhování pošty mezi počítači.)

Teď si můžete podle libosti pohrát s nastaveními vzhledu a změnit si pozadí plochy, barevné schéma, tvar a velikost ikonek, případně též výchozí systémové fonty.

Pokud jste si nekoupili nebo nestáhli lokalizovanou verzi vámi zvolené distribuce, budete zřejmě muset též přenastavit datum a čas, rozvržení kláves a přidat slovníky pro LibreOffice.

Budete zřejmě též chtít nainstalovat programy ze softwarových repozitářů, ať už prostřednictvím správce balíčků Synaptic nebo pomocí příkazové řádky, jak jsme si ukázali minule.

Pokud je vaše distribuce už neobsahuje, určitě si budete chtít stáhnout podporu pro přehrávání proprietárních audio souborů a rozšíření pro přehrávání videí ve vašem prohlížeči. Mnohé nekomerční distribuce je ve výchozím balíku nezahrnují. Aplikace na prohlížení pdf souborů by už měla být součástí systému.

Můžete samozřejmě ve svém novém programovém ekosystému spouštět své oblíbené programy, které nejsou s Linuxem kompatibilní, i celý operační systém buď jako paralelní strukturu nebo virtualizaci uvnitř stávajícího systému. Vrátím se k těmto tématům v dalších článcích.

V drtivé většině výše uvedených kroků po vás bude systém vyžadovat heslo administrátora (root), které jste si měli vytvořit během instalace. Opět nechám na vašem uvážení, jak často své heslo budete měnit.

Netřeba podotýkat, že jste si měli zvolit takové uživatelské jméno, aby vás podle něj nikdo, kdo vás nezná, nemohl identifikovat. Uživatelské jméno samozřejmě můžete změnit. Vytvořte nového uživatele s právy administrátora (root), přihlašte se jako tento uživatel, změňte nastavení původního uživatele, restartujte počítač a přihlašte se jako původní uživatel. Toho druhého můžete smazat.

Když teď máte základní nastavení svého nového operačního systému za sebou, můžete si do něj zkopírovat data.

Nezapomeňte na pravidelné zálohování. Linux Mint je mimořádně stabilní (vlastně jsem od doby, kdy jsem jej před dvěma lety začala používat, funkci zálohování nepotřebovala), ale člověk nikdy neví.

A je to. Pokud jste si nový systém nepořídili s cílem hrát si s Linuxem, naučit se programovat a stát se ajťákem profesionálem, můžete se teď vrátit ke všem těm důležitým věcem, které máte na práci. :-)

copy left Johanka Piskovská, 2020