blog.johanka.net

Na úvod k příkazové řádce I

Zatím jsme zůstávali na povrchu, u těch komponent linuxového operačního systému, které se uživateli bezprostředně nabízejí jako součásti grafického prostředí. Je čas vnořit se hlouběji a prozkoumat vnitřek systému, tedy ty aspekty, na nichž je ve své podstatě fungování unixového systému založeno.

Kliknutím na černobílou ikonku na liště vpravo dole spustíte okno Terminálu. Zobrazí se vám uživatelské jméno, jméno počítače (mint@mint pokud máte spuštěný náhled systému), symbol ~ reprezentující domovský adresář, $ a blikající kurzor. V následujícím textu si představíme několik základních příkazů, které můžete v této fázi použít. Nic z toho není tajné, jedná se o základní úkony a najdete je v každém úvodu do práce s příkazovou řádkou.

Dejme tomu, že se chceme dostat na plochu. Do příkazové řádky napíšete

cd Plocha

a stisknete enter. Svoji pozici v adresářové struktuře si můžete kdykoliv zkontrolovat příkazem pwd. Klávesa enter se zadává po každém příkazu. Když teď budete chtít vypsat všechny soubory v tomto adresáři, včetně souborů skrytých, které se v grafickém rozhraní nezobrazují, zadáte do příkazové řádky

ls -la

Žádné skryté soubory? Tak si nějaké vytvoříme. Zadejte příkaz touch a po něm název soubor s tečkou na začátku.

touch .soubor.txt

(Přípona .txt je nepovinná.) Když nyní stisknete enter, na obrazovce nic nového nepřibude. Zadáte-li znovu příkaz ls -la, objeví se ve výpisu nově vytvořený skrytý soubor.

Přejmenujme teď soubor tak, aby se stal souborem viditelným, vytvořme nový adresář a přesuňme soubor do něj. Zadejte příkaz

mkdir Novásložka

(nebo "Nová složka", pokud se vám více líbí název s mezerami). K přejmenování souboru použijeme příkaz mv následovaný původním a novým názvem souboru (bez tečky).

mv .soubor.txt soubor.txt

Do nové složky soubor přesunete takto

mv soubor.txt Novásložka

Soubor zmizel z plochy. Naleznete jej tak, že kliknete na právě vytvořený adresář nebo v Terminálu zadáte

cd Novásložka
ls

Tak. Napínavé? Docela návykové, řekla bych. Přesuňme se teď v adresářové struktuře o úroveň výš.

Zadejte v Terminálu

cd ..

a ještě jednou. Nacházíme se teď zpátky v domovském adresáři, kde jsme začali. Můžete si teď trošku pohrát s příkazy, jež jsem vám právě představila, projít si různé složky, nechat si vypsat jejich obsah a vytvořit nové soubory.

Okno Terminálu zavřete příkazem

exit

Pojďme si jej otevřít znovu, ať vám můžu ukázat, jak se soubory a složky mažou.

Zadejte

cd Plocha
cd Novásložka
rm soubor.txt
ls -la

a adresář bude prázdný. Příkazem

cd ..

se opět dostanete o úroveň výš a

rmdir Novásložka

složku smaže.

Nezapomeňte vždy uzavřít názvy s mezerami do uvozovek.

Jak už jsem se zmínila dříve, v příkazové řádce si můžete též nainstalovat programy. V okně Terminálu zadejte

sudo apt-get update

Začnou se vám stahovat aktualizace. Pro instalaci vámi zvolené aplikace zadejte

sudo apt-get install <název programu>

Poslední dva příkazy zadáváte jako root, uživatel s administrátorskými právy. V Linuxu Mint se všechny úkony provádějí v režimu běžného uživatele, s výjimkou případů, kdy se potřebujete přihlásit jako administrátor. Zvyšuje se tak bezpečnost systému a snižuje se riziko, že něco omylem smažete.

Každý z linuxových příkazů je podrobně popsán v manuálu, nemusíte si tedy pamatovat všechny parametry každého příkazu. Když se např. potřebujete podívat, jak se zadává příkaz tar (který funguje podobně jako .zip), zadáte v Terminálu

man tar

a přečtete si dokumentaci k tomuto příkazu. Manuál pak zavřete klávesou q a jste zpátky v příkazové řádce.

copy left Johanka Piskovská, 2020