blog.johanka.net

Linux a politika

Možná se ptáte, proč právě Linux.

Na to existuje jednoduchá odpověď - protože svět open-source softwaru a Linuxu obecně dává svým uživatelům i tvůrcům svobodu. Neexistují zde žádné předepsané postupy, žádný jediný zaručeně správný způsob, jak se věci dělají. Každý jednotlivý úkon lze provést mnoha různými způsoby a vždy máme na výběr z několika možností. Ať už jsme liberály spíše nalevo či napravo od pomyslného středu politického spektra, jsme zde ve svém živlu. Kde jinde bychom totiž našli tak velkou míru svobody volby i společenství, spolupráci i autonomii, podnikání (směnu) i sdílení? To neznamená, že se na open-source softwaru nedají vydělat peníze. Například takovou linuxovou distribuci Ubuntu spravuje korporace, jejíž zisky pocházejí z prodeje softwaru s vysokou přidanou hodnotou (a s ním souvisejících služeb) vytvořeného na objednávku pro jiné společnosti. Red Hat funguje na podobném principu. Mnohé z těchto komerčních úprav se pak stávají součástí volně šířených distribucí, což licence GPL bez problému umožňuje.

Když si můžu vybrat (a tady ze mě jasně mluví levičák), dám přednost operačnímu systému vytvořenému s vizí toho, že jej budou moci legálně používat nejen ti movitější z nás, kteří si mohou dovolit zaplatit každé dva roky za nový počítač a nové softwarové licence (tady trochu přeháním, já vím), ale i děcko z paneláku, jehož rodiče třeba nemají hluboko do kapsy z toho důvodu, že každý měsíc nastrkají, co jim zbude z mizerného platu, do hracího automatu, ale jelikož museli nést veškeré náklady na zřízení klimatizace ve svém jediném přehřátém bytě, v němž by se jinak v létě nedalo existovat.

Linux Mint jsem si pak zvolila pro jeho stabilitu a spolehlivost, což jsou bezpochyby vlastnosti, jež z něj spolu se snadným ovládáním a vizuální atraktivitou činí sadu softwarových nástrojů vhodnou i pro toho nejnáročnějšího (a spíše konzervativního) uživatele, který nemusí mít nutně chuť a čas měnit po každé aktualizaci znovu všechna nastavení a dává přednost systému, co prostě funguje, byť je ve své podstatě nekomerční.

Design by samozřejmě neměl být rozhodujícím kritériem při výběru sady nástrojů, jejichž hlavním smyslem je sloužit jako prostředník mezi uživatelem a počítačem vykonávajícím požadované úkony. Nemůžeme však podceňovat skutečnost, že lidé jsou v drtivé většině zaměření vizuálně a mít atraktivní design, který navíc evokuje způsob života přívětivý k životnímu prostředí, je jistě významnou konkurenční výhodou. Máta v názvu linuxové distribuce působí jako závan svěžího vzduchu v zatuchlé místnosti. Mám ráda mátový čaj i vůni skořice, jež dala název jednomu z grafických prostředí (Cinnamon).

Více se o Linuxu Mint dočtete na jeho webových stránkách a blogu. Existuje i web českých a slovenských uživatelů této velmi příjemné distribuce. Případné dotazy vám jistě rádi zodpoví na diskusním fóru, v e-shopu si pak můžete objednat instalační média s možností "naživo" si vyzkoušet plně lokalizovanou českou verzi (více o nich příště). Ani tvůrci Mintu ani provozovatelé českého e-shopu mi za to, že je zde propaguji, neplatí. (Pokud by k tomu v budoucnu náhodou došlo, dám vědět.) :-)

Každý zkušenější uživatel vám samozřejmě řekne, že Mint i Ubuntu jsou v podstatě obšlehnutým Debianem, a bude mít pravdu. Debian je ta nejvíce nekomerční distribuce a její komunita vývojářů je globální, začínajícímu uživateli ji však spíše nedoporučuji. Jako vždy, když na těchto stránkách budu sdílet své osobní zkušenosti a preference, však platí, že co vyhovuje mě, nemusí vyhovovat vám. Když vám lépe sedí Fedora či SUSE, nebo jste spokojeni se svým proprietárním systémem, je to v naprostém pořádku. Nejsem tady, abych vám něco vnucovala. Vyzkoušet Linux musíte chtít každý sám.

copy left Johanka Piskovská, 2020